Hurá do Norska, sezóna mořského rybolovu běží celý rok!

Asi nejfantastičtější rybářské báchorky pocházejí z oblasti mořského pobřeží severního Norska. A nejen že jsou fantastické, často jsou i pravdivé. Pronajměte si člun nebo se připojte k nějakému zkušenému rybáři a zažijte to na vlastní kůži.

Norský rybolov, to jsou bohaté úlovky


U pobřeží severního Norska se potkávají teplé a studené mořské proudy, dochází k velkému míchání a voda bohatá na živiny je ode dna vyzdvihována k hladině. Díky tomu se v povrchových vodách perfektně daří planktonu, potažmo býložravým rybám a díky nim zase dravcům. Přísná pravidla ochrany přírody během posledních několika desítek let dokázala rybářský ráj uchránit od drancování a díky tomu je zde stále ryb dostatek. Různé druhy tresky, platýs obecný, ďas americký, vlkouš obecný, okouník mořský - to jsou hlavní lákadla zdejších příbřežních vod.
 
 
Treska tmavá, jedna z nejpopulárnějších norských ryb
 

Když potkáte rybího obra


Poté, co Vám pár ryb pláchne, se naučíte na jejich záběr reagovat správným zaseknutím. Musíte se s rybou správně potkat, poté ji unavit a až potom je Vaše. Pravděpodobně už budete mít na kontě několik tří nebo čtyřkilových tresek, ale teď, teď to je něco jiného, mnohem většího. Nebo je ryba jen tak mazaná? Je to ďas americký nebo dokonce vlkouš? Pak se všechno uklidní a Vy si řeknete, že je po všem. Ale pak rybí gigant začne plavat pryč a tahat vlasec někde podél dna v hloubce 50 nebo víc metrů pod Vámi.
Je to rozvážná, klidná ryba. A hodně velká. Musí to být velká treska, třeba treska tmavá. Říká se, že zejména treska tmavá je skoro jako losos, který se nevzdává dřív, než po dlouhém boji, takže se připravujete na opravdu dlouhé zápolení. Srdce se Vám rozbuší, když ucítíte rybu v hloubce pod sebou zrychlovat. Najednou se prut vymrští vzhůru - a ryba je pryč. Navíjíte prázdný vlasec a můžete potvrdit, že největší ryby jsou vždycky ty, co utečou.
Vychutnejte si to vzrušení, když čekáte na záběr opravdu velké ryby. A v okamžiku, kdy zabere, je to zážitek pro mladého i starého rybáře, pro oba stejný. A když máte štěstí, Vaše vzrušení se protáhne až dlouho do večera, kdy se Váš kapitální úlovek servíruje k večeři.
 
 
Ďas americký - opravdu děsná ryba, která ale patří k vyhlášeným pochoutkám
 

Počasí a roční období


Navzdory vysoké zeměpisné šířce je v Norsku pěkné počasí, tedy minimálně na rybaření. Pokud se Vám bude zdát otevřené moře trochu moc drsné, pořád jsou tu zátoky a průlivy mezi ostrovy, kde je mnohem větší klid. Většina rybářů se vyhýbá nejtmavším měsícům v roce (navzdory tomu, že se v tu dobu voda hemží rybami), ale každopádně od března října tu najdete perfektní podmínky k rybaření.
 
 
Halibut neboli platýs, toto vážně není fotomontáž. Takového obra při trošce umu zaháčkujete také a je jen na Vás, jak si s ním poradíte. Pokrmy připravené z platýse patří opět k vyhledávaným norským specialitám
 

Rybářské resorty


Podél pobřeží severního Norska najdete celou řadu rybářských resortů specializovaných na rybolov v hluboké vodě. Rybáři - turisté často bydlí v chatkách, buď tradičních "rorbu" nebo modernějších přímořských apartmánech. Očekávat můžete přátelské a příjemné hostitele s hlubokými znalostmi rybaření, těsný kontakt s místní komunitou a fantastické krajinné scenérie.
 
 
Vlkouš je všechno, jen ne hezká ryba. Připravte se i na tuto variantu, že vytáhnete z vody opravdovou šeredu.
 

Pravidla a předpisy


Pokud se na vodu vypravíte s klasickým vybavením, nejsou tu žádné předpisy a omezení, kolik si můžete odnést čeho domů. Pro sladkovodní rybaření v Norsku dokonce není potřeba žádná povolenka.

Nejkrásnější zimní dobrodružství


Jedním z nejkrásnějších míst jsou v zimním období Lofoty. Pstruzi se tu třou a slibují opravdu nevšední rybaření. Možná ale také spatříte mořské orly kroužící nad hlavami rybářů v očekávání chutné svačinky, a možná Vás uhranou samotné strmé svahy hor Lofot, tyčící se přímo z mořské hladiny.
 
 
Pstruh jednoskvrnný je jeden z možných názvů pro tuto elegantní rybu
 

Říše opravdu velkých ryb


Opravdoví mistři hlubinného rybaření ale míří do Lopphavetského moře, konkrétně k ostrovu Sørøya mezi Tromsø a Hammerfestem. Lopphavetské moře vyžaduje trochu cviku s kormidlem, ale odměny jsou omračující. Zde, hodně daleko od profláklejších lokalit, se nacházejí ty největší tresky na celém pobřeží. Zkušení mořští rybáři snad mohou vyrazit i sami, ale začátečníci a středně pokročilí by určitě měli vyhledat organizovanou skupinu. Základní i luxusnější ubytování je k dispozici v mnoha malých rybářských vesničkách podél pobřeží ostrova Sørøya.

Halibut - ryba bohů


Halibut, čili česky platýs, je ryba snadno rozeznatelná podle kuriózního tvaru hlavy, na kterou často narazíte v mělkých písečných příbřežních vodách severního Norska. Celkem snadno se dorůstají třeba 100 kilogramů. Směs pověr, legend a mýtů se promítá i do dvou originálních norských jmen pro halibuta - kveite (bílá) nebo hellefisk (svatá ryba). Pokud chcete opravdu do centra dění, je to město Skrolsvik na ostrově Senja, kde se často přepisují halibutí rekordy a kde můžete nastudovat celou rybářskou kulturu a povídačky spojené s touto úchvatnou rybou. Samozřejmě je nutné, abyste si studium halibutí historie spojili i se správnou večeří, tedy platýsem.

Chyťte si rybu v silném proudu


Pokud chcete zažít něco opravdu jedinečného, měli byste si zajet na Saltstraumen, jižně od Bodø - místo s nejsilnějším přílivovým prouděním na světě. Je to jako 150 metrů široká řeka, která se najednou zastaví a teče zpátky stejnou silou. Toto samotné je velice silným zážitkem, kterému se rovná a snad ho i překonává pouze to, kolik proud následuje ryb. Zde můžete chytat všechny možné pstruhy a vlkouše, zejména pak pstruha tmavého, který se tu vyskytuje v celých hejnech.
 
mořský rybolov
 
Co si do Norska vzít s sebou? Kompletní vybavení pro mořský rybolov najdete na Milobrno.cz. Neváhejte se na cokoliv zeptat, ještě nikdo neodešel s nepořízenou.
 

Dnes jste nic nechytili?


Nebuďte zklamaní, alespoň nebudete muset kuchat a čistit ryby. O dobré rybí jídlo ani tak nebudete mít nouzi. Arctic Menu je síť restaurací v severním Norsku, kde se servírují fantastické rybí pokrmy založené na typických místních ingrediencích nejvyšší kvality. Zkuste třeba rybí polévku na rajčatovém základu, platýse, lososa nebo ďasa amerického a pochopíte, o čem mluvím. Dobrou chuť!





Žádné komentáře:

Okomentovat