Zázračný PVA v rybaření

Zamotaný návazec při delších hodech, neúčelně vysypaná kila krmiv bez požadovaného efektu, nebo háček na trvalo zachycený v podvodní vegetaci, to jsou "radosti", které zná každý rybář. Prostředek, jak se jim vyhnout, je jednodušší, než by člověk řekl - provázky, pásky, punčošky a sáčky z látky, která je pevná, ale pomalu se rozpouští ve vodě. Polyvinyl alkohol, PVA.
Pokud chcete vědět výrazně více, najdete to na http://www.mlsport.cz/clanky/vyznam-pva-v-rybareni

Na co všechno PVA materiál využíváme


Možnosti PVA jsou hodně široké a to, že si řekneme o několika rozšířených metodách, neznamená, že s trochou fantazie nepřijdete na sto padesát jiných.

PVA v přívlači

Nejčastěji se pomůcky z PVA používají při klasické kapradině, ale nedalo nám to, abychom se nepodělili i s jinou zkušeností, s používáním PVA v přívlači. Použití je samozřejmě omezené, ale vyzkoušené a funkční. Sem tam se nám stane, že když se člověk snaží mrsknout lehčí nástrahu hodně daleko, vezme ji trochu vítr a skoční někde úplně jinde. Pro tento účel k návazci připevňujeme malé závažíčko. Ti drsnější z nás kovovou matičku, ale my ostatní nejčastěji kamínek, je to přece jen kus přírody. Matička se lépe navléká, kamínek je lepší si připravit doma, vždycky si navážu hrst kamenů pěkně v teple doma, aby to opravdu drželo. V okamžiku, kdy nástraha šplouchne do vody, šňůrka se hodně rychle začne rozpouštět, matička nebo kamínek zamíří ke dnu a my máme prostor pro hříčky s dravými rybami.

PVA na kaprech

A samozřejmě je tu taky obvyklejší využití - sto a jeden způsob, jak hodit do vody nástrahu i s pěkným kusem krmení, a to tak, aby se nástraha ocitla v centru pozornosti ryb. Pokud jste zkoušeli zakrmit prakem nebo lopatkou, víte, že krmíte celou řeku, ale že to nemusí znamenat úspěch Vašeho nahození. PVA umožňuje svázat nebo zabalit peletky, boilie, jakýkoliv pevnější nebo i sypký krmný materiál, pevně svázat s nástrahou, návazcem a olůvkem, a mrsknout velice přesně tam, kam chceme. PVA se ve vodě rozpustí, krmivo se rozsype přesně kolem připravené nástrahy, a máme nachystáno.

PVA a skladování

Kamenem úrazu PVA šňůrek, punčošek a pytlíků je jejich rozpustnost ve vodě. Paradoxně. Už i vyšší vzdušná vlhkost, jakou je ranní mlha, nebo jedna hloupá kapka vody, kterou neuhlídáte, vám může zničit celou cívku provázku, celé balení pytlíků, nebo síťku. Co jde, nachystejte si doma, pěkně si to zabalte do igelitových sáčků se zipem a u vody zkuste s materiálem manipulovat co nejméně. Samozřejmě že kvůli pěti nahozením pytlíku s krmivem, návazcem, háčkem a olůvkem nebudete mít pět návazců připravených z domu, ale řekněme že zkušenější rybář vymyslí nějaký fígl, jak omezit riziko, že si PVA zničíme mokrýma rukama u vody.

Je PVA škodlivé? Odpuzuje ryby?

Staromilci, mezi které se konec konců v řadě případů počítám i já, často namítají, že vnášíme do vody chemii, odpuzujeme ryby (i ostatním rybářům) a podobně. PVA je materiál schválený a neškodný. Používá se i k potahování tablet léků - to jste nevěděli? A na ryby nemá žádný vliv. Jsou prokazatelné i úspěšné záběry na nástrahu, kolem které byly omotané zbytky nerozpuštěné punčošky, rybám je to šumák.

Žádné komentáře:

Okomentovat