Dělička - zvláštní rybářský prut dobývá svět

Rybolov na plavanou návnadu s prutem typu dělička je populární metoda chytání ryb, jedno jestli ve slané nebo slané vodě. Dělička je vyrobená z uhlíkového grafitu a je navržena pro co největší citlivost a flexibilitu, pohodlí při rybolovu. Popularita děliček výrazně vzrostla v posledních letech. Velkou roli v tom mají sami výrobci, kteří děličky vyrábějí stále lehčí, pevnější a levnější rok za rokem. Dělička Vám poskytuje dokonalou kontrolu nad návnadou při plavané a umožňuje tak použití o hodně lehčích souprav a dosažení přesnosti, která je s klasickým rybářským prutem s navijákem nedosažitelná. Dělička Vám umožní umístění návnady do toku nebo vodní plochy přesně v místě, které si vyberete, hraní si s návnadou, uvolňování mleté návnady i partyklů s velkou přesností. Umožní také vytáhnout rybu na břeh mnohem rychleji, než klasické pruty s navijákem. V okamžiku, kdy se s děličkou naučíte pracovat, budete se ptát, proč jste ji nevyzkoušeli dříve.

Co dělá používání děličky atraktivní soutěžní metodou na sladké vodě?



Prvním a nejdůležitějším důvodem je citlivé zacházení s návnadou. Krátká vzdálenost mezi špičkou děličky a návnadou poskytuje nepřetržitou kontrolu nad celým zařízením. Ať už držíte návnadu v toku na místě, pohybujete s ní ze strany na stranu, nebo ji ve vodě zvedáte nahoru a pouštíte vlastní vahou zpátky dolů, vždycky existuje správná metoda, jak s návnadou manipulovat, aby vzbudila důvěru okolních ryb. Často se snažíte pouze napodobit přirozený pohyb vodních organismů na hladině nebo u dna. Používáte nástrahu podobnou hmyzu nebo dalším pochoutkám, kterým ryby těžko odolávají. Podobně jako larvy, které se pohybují u dna a občas vystřelí pár centimetrů do výšky a pak pomalu klesají zpět, můžete pomocí děličky perfektně pohybovat nástrahou a napodobovat vzhled a chování přirozené potravy ryb. Někdy to bývá jediný způsob, jak ostýchavou rybu přesvědčit k zakousnutí do nástrahy.

 
 
Druhým velmi důležitým důvodem, proč jsou děličky tak parádní rybářské pruty, je obrovská přesnost. Umístíte návnadu přesně do místa, kde je potřeba, a to maximálně potichu. Dostanete se tak na nedostupná místa, kam byste se klasickým nahozením rybářským prutem s navijákem nikdy nedostali. Umožňuje to tak hrát si s návnadou způsobem, který jiná metoda rybolovu neumožňuje. A protože používáme ke vnadění mletou návnadu, pohybujeme se háčkem stále v těsné blízkosti návnady, čili neustále před ústy hladových ryb! Dlouhý prut děličky Vám umožní přesně umístit mletou návnadu a s háčkem operovat v nejbližším okolí s maximální přesností.


 
Třetí neoddiskutovatelnou výhodou je fakt, že můžete chytat na opravdu velmi lehkou nástrahou. To znamená také malý splávek a tenký vlasec. Je totiž holým faktem, že malá nástraha je vždy efektivnější, protože je pro ryby méně viditelná. Lehká nástraha umožňuje opravdu tiché zanoření do vody a naprosto nebývalou přesnost. Velmi citlivá špička děličky potom umožňuje indikaci i těch nejjemnějších záběrů. A to pohodlí! Lehká návnada umožňuje pracovat s prutem celý den bez toho, že by Vám ruce upadly námahou, díky čemuž samozřejmě můžete nachytat více ryb.
 
Čtvrtou výhodou je jednoduchost, s jakou se dělička používá a obsluhuje. Prut, vlasec, splávek, olůvko a háček. Ani si nedovedete představit tu zábavu, když nástrahou pohybujete ve vodním toku, jako kdyby byla živá. Chytání na děličku je svým způsobem umění.
 
Poslední výhodou, která rozhodně není nejmenší, je prostá a jednoduchá věc - chytání na děličku je prostě výzva a zábava. Je to něco víc, než obyčejné rybaření. Je to odpočinek a čisté potěšení, stejně jako útěk od každodenního stresu. Také může být adrenalinovou zábavou, při které se Vám srdce nezastaví. Proč lidé rádi loví velké ryby? Protože bojují víc a větší silou. A proč si na to berou nejlehčí možné vybavení? Protože porazit velkou a chytrou rybu vlastní chytrostí bez opory v silném vybavení je prostě vrcholným rybářským zážitkem.

Žádné komentáře:

Okomentovat