Zimní rybolov - jak chytáme na dírkách?

I v našich poměrně vlídných klimatických poměrech bývá uprostřed zimy několik dnů nebo týdnů voda pod ledem. Část rybářů se dá do rozborky a čištění rybářského vybavení, někdo si vyrábí návazce, nebo třeba mušky nebo wobblery, činností si činorodý člověk může vymyslet spoustu. Pokud ale chcete zažít něco opravdu záživného, přece jen tu jedna možnost je - chytání na dírkách.

Zimní rybolov na dírkách se dá provozovat právě jen v období nejkrutějších mrazů, přece jen se vydáme na vodní plochu a nechceme se nedobrovolně vykoupat. Jako bezpečná tloušťka ledu se uvádí nějakých 10 - 12 cm a určitě nemá smysl riskovat na ledu tenčím, jdeme sice přerušit zimní spánek nevšedním zážitkem, ale zase tak nevšední být nemusí. V tomto článku si něco řekneme o podmínkách, které se pro chytání na dírkách v naší zemi nabízejí, a o nejnutnějším vybavení.


zimní rybolov

Že se nejedná o moderní výstřelek, ale spíš určitý hold staré tradici, dokládá i tato stará fotografie - všechno, co potřebujete pro úspěšné chytání na dírkách, zůstává víceméně po staletí beze změn - teplé oblečení, krátký proutek, nepromokavé boty.

Kam se za chytáním na dírkách vypravit?

Důležitou informací je, že na svazových vodách je chytání pod ledem zakázané, a tak máme na výběr jen ze soukromých revírů, kde v tom majitelé naopak nevidí problém. Povolenka se tedy vystavuje na místě a v hodnotě nějakých cca 300 korun máte započítané i tři ponechané úlovky. Na soukromý revír není špatné si předem zavolat, jestli zimní rybolov provozují, ale jinak nepotřebujete skoro nic dalšího. Stačí přijet na místo, kontaktovat majitele nebo správce, který bude nejčastěji k zastižení v boudě u vody nalepený na kamna, a ten Vám nejen prodá povolení, ale i půjčí vrták.
chytání na dírkách
Tato skoro kýčovitá fotka zachycuje soudobého rybáře. Je nutné si říci, že v podřepu a v mrazu moc dlouho nevydržíte, a není špatné si pořídit nějaké lehké křesílko, stoličku, nebo bednu na sezení.

Jak se pro zimní rybolov vybavit?

Na prvním místě je samozřejmě pořádně teplé oblečení. Vypadá to jako samozřejmost, ale uvědomit si musíte několik věcí - oblečení, ve kterém je Vám teplo uprostřed města, je pár kilometrů za městem málo teplé, a i když jste celkem ostřílený turista, něco jiného je obléct se pro pohyb a něco jiného vybavit se pro sezení na ledové ploše. Na větší zamrzlé ploše to může slušně vyfukovat a vzduch těsně nad ledem je zmrzlý opravdu důkladně. Boty mrazovky, sněhule, nebo důkladně zateplené gumáky, třeba do mínus třiceti stupňů, jsou naprostým základem. A i tak ucítíte odspodu zimu, takže není od věci tenký balíček novin nebo kus polystyrenu, na který si dáte u dírky nohy. Další oblečení by mělo být dobře vrstvené proti větru i s pořádnou hřejivou vrstvou poctivé vlny. Pokud máte lyžařský overal, oceníte, že Vám vsedě nebude táhnout na ledviny. Kukla na hlavu a kapuce jsou vítané.
Nejjednodušší možná výbava - jednoduchý dětský proutek nepotřebuje žádné složitosti, naopak bez naběračky se nad dírkou, která se stále plní ledovou tříští, prostě neobejdete.

Jaký prut na dírky?

Na dírkách lovíme na svěšený vlasec, tedy přímo pod špičkou prutu. Nepotřebujeme tedy několikametrové rybářské pruty, stačí proutek o délce několika desítek centimetrů. Tyto speciální pruty na dírky se prodávají v obchodech zvlášť, měkčí na lehkou návnadu s marmyškou, trochu tvrdší na živou návnadu a splávek.
Naviják k proutku na dírky stačí v hodnotě dvou tří stovek a opravdu jen malý. Vlasec někde kolem hodnot 0,15 a na návazec pokud možno fluorocarbon, protože průzračná voda pod ledem prozradí jiné vlasce pozorné rybě celkem bez potíží. Zimní rybolov na dírkách je jemnou záležitostí.
Jak bylo už naznačeno dříve, můžeme buď používat light proutek s marmyškou bez splávku, potom jemné záběry uvidíte na špičce prutu, nebo proutek medium, heavy a lehoučký průběžný splávek s nosností 0,3 - 1,5g. na pevné splávky nechytáme, leda byste si chtěli vyrábět celou sestavu na místě až podle změřené hloubky.

 
A jak si zimní rybolov představuje sousedův kocour Damián
 

A na co se můžeme na dírkách těšit?

Nejčastěji Vám zaberou pstruh duhový, nebo siven americký. Tyto dvě rybky se na komerčních revírech, kde se provozuje zimní rybolov, nejčastěji přímo vysazují před víkendem, než přijedou rybáři. Zabrat Vám nicméně může i kapřík, candát, štika, nebo jeseter. U větších ryb ale nestane nezřídka problém, že je malou dírkou vůbec nedostanete ven.
 
Více informací najdete v zajímavém článku na http://www.mlsport.cz/clanky/hura-na-dirky
 

Žádné komentáře:

Okomentovat