Plavaná - než se vydáme koupit první matchový prut

První, co zpravidla řešíme, když se chceme pomaličku seznamovat s kouzlem plavané návnady, je, jestli si pořídit matchový prut, nebo boloňku. Na různých diskusních fórech na toto téma najdete kilometry textu a rovným dílem dobré rady i úplné nesmysly. Obecně se dá říct, že boloňku si pořídíme, pokud se chystáme lovit především na tekoucí vodě a s velkým dostatkem místa na manipulaci (průměrný prut Bolognese má tak 6 metrů), matchové pruty neboli mačky vybíráme v případě, kdy budeme chytat převážně na stojaté vodě.
Málokdo přijde na prodejnu a za minutu odchází s novým prutem, zejména pokud je v dané technice nováček. Zaměstnanci prakticky jakékoliv prodejny ochotně poradí s výběrem rybářského prutu, sami většinou bývají poměrně zdatní sportovní rybáři. Vůbec ale není špatné se na jejich otázky připravit předem, aby potom člověk nestál a nedrbal se na bradě.
Na úplném začátku je potřeba si říct, že tak jako o jiných rybářských prutů, ideální stav je, když si člověk pořídí dva tři, aby mohl na místě co nejlépe reagovat na dané podmínky. Ideální stav ale samozřejmě nenastává pokaždé, takže je potřeba vybrat nějaké kompromisní a univerzální řešení. Pomoci by měly otázky, které Vám s největší pravděpodobností dá i prodavač na prodejně.
 
 
Matchové pruty jsou především dokonale pružné a vyznačují se tak zvanou parabolickou akcí. Jak vidíte na obrázku, prut se ohýbá rovnoměrně po celé délce a díky tomu je možné zdolávat i větší a silné ryby prutem s nízkou gramáží a tenkým návazcem.
 

Kde budu lovit a v jaké vzdálenosti od břehu?

Vynechme teď případ svižně tekoucích řek, kde je z mnoha důvodů vhodnější prut Bolognese. Matchové pruty se dostanou v délkách 3,9, 4,2 a 4,5 metrů, výjimečně 3,6 nebo až 5,10. Platí zásada, že s delšími pruty se lépe háže, lépe kontroluje splávek a lépe zasekává, ale taky si s nimi užijete víc nervů, pokud máte stanoviště mezi stromy nebo na strmějším břehu, kde nemáte prostor za sebou. Pokud máte nejradši malý rybníček, který v pohodě přehodíte ohryzkem od svačiny, dlouhý prut je pro Vás asi zbytečný.
 

Jakým způsobem budete lovit?

Pevný splávek se hodí pro menší hloubky u břehu, pro delší hody do větší hloubky používáme průběžné anglické splávky. Někteří rybáři dávají přednost tak zvané "šoulačce", kdy protahují splávek hustě zarostlými příbřežními partiemi. Pro každou z těchto metod opět vybíráme trochu jinak dlouhý prut. Na příbřežní vody bude pravděpodobně bohatě stačit prut dlouhý 3,9 metru, na lov dál od břehu klidně kupte delší, ale opět - pozor na porost na břehu a zamotání vlasce do větví.
 

Jakou rybu budete lovit?

Podobně jako u jiných prutů i u maček platí, že čím vyšší gramáž, tím tvrdší prut. Protože ale pružné tělo matchového prutu používáme k tlumení záběrů ryby, ani třicetigramový prut není zrovna klacek, a v šikovných rukách v pohodě ustojí záběry ryby i na 0,1 mm návazci. Řekněme ale, že této situaci se budeme spíš chtít trochu vyhnout. Naopak, lehčí pruty, třeba kolem 20 nebo 15 gramů mají v moderní konstrukci takovou silovou rezervu, že s nimi udoláme i případnou velkou rybu. Od nejlehčích prutů 5 - 15 g, které se nejlépe hodí na malý rybníček a menší rybky, se přes 20 g univerzály můžeme na 30 g dostat leda pokud cíleně jdeme na kapry a velké silné ryby.
 

Je lepší dělička, nebo teleskop?

Vždycky se dočtete, že dělička má lepší vlastnosti a teleskop je skladnější na přepravu, ale zrovna u vlastností se výrobci snaží neustále teleskopy zlepšovat. Je to asi otázkou osobní preference, ale dnes i v telematch prutech najdete velice slušné pruty, u kterých si nebudete mít na co stěžovat. Zejména pokud třeba k vodě jezdíte na kole, určitě je teleskop lepší, než dělička.
 
telematch prut Browning

Browning Force Tele Match - velice kvalitní matchový prut v teleskopickém provedení, cena kolem dvou tisíc

Kolik máte na nový matchový prut peněz?

Musí být nutně dobrý prut drahý? Překvapivě ne. Matchové pruty se pohybují s cenou  od 1500 od 10 000 Kč a pokud máte šťastnou ruku, slušný proutek dostanete už u dolní hranice. Vždycky je samozřejmě potřeba co nejlépe zvážit, k čemu ho budete používat (viz naše otázky), protože platí, že čím je prut dražší, bývá zpravidla univerzálnější a vyhoví více různým situacím.
 
matchový prut Cormoran
 
Cormoran PM40 Power Float 10-40g - šikovný prut za cenu kolem tisícovky, pro začátečníka nebo nenáročného rybáře celkem jasná volba
 
 
matchový prut Browning
 
Browning Force Match 25g - špičkový závodní prut za cenu kolem dva a půl tisíce. Vidíte ten minimální rozdíl? Cena u matchových prutů zdaleka nerozhoduje o kvalitě.
 

Co když koupíte špatný prut?

Vyloženě špatný prut koupit nelze, když vybíráte mezi solidnějšími značkami a necháte si poradit. Případy, kdy někdo na diskusních fórech popisuje nějaký matchový prut jako špatný a jako vyhozené peníze, souvisí spíš s tím, že si vybral pro svoje rybaření špatný model, který ale komukoliv jinému na jiné vodě může sloužit skvěle.
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat